A klímaváltozásra vonatkozó eddigi előrejelzések jelentősen alábecsülték a felhők szerepét, ami azt jelenti, hogy a jövőben várható melegedés jóval súlyosabb lehet az eddig feltételezettnél.
Ezek a fránya felhők az eddig véltnél sokkal több vízcseppet és kevesebb jégkristályt tartalmaznak, derítették ki a Yale Egyetem kutatói műholdas felvételeket elemezve.
Mi ezzel a gond?
A jégkristályokkal teli felhők több napsugarat vernek vissza, mint a vízcseppel teliek, megakadályozva, hogy a napsugarak elérjék és felmelegítsék a Föld felszínét.
Hiba csúszott az eddig sem túl pontos számításokba, a vízcsepptartalmáról szóló becslések helytelensége miatt félrevezetőek az előrejelzések.
Ez két okból is rossz.
Egyrészt muníciót biztosít a klímaváltozást tagadóknak, az ilyen új felfedezések, korrekciók miatt bátran üvöltik, hogy ez is tévedés, lehet a friss adat is hibás, hát lehet ezeknek hinni?
Másrészt a korrekció maga még sötétebb jövőképet fest. A kutatók szerint ha az iparosodás előtti szinthez képest duplájára emelkedik a légköri szén-dioxid koncentráció, az akár 5,3 Celsius-fokos globális átlaghőmérséklet-emelkedést is eredményezhet, ami jóval meghaladja a régebbi modellek által előre jelzett 4,6 Celsius-fokos emelkedést. (MTI)