Két hír is arra utal, hogy Szerbia egyre komolyabban foglalkozik a fenntarthatósággal energetikai és mobilitási ügyeiben. Mondjuk muszáj is neki, hiszen az EU-s csatlakozási folyamat része az elektromos mobilitás ösztönzése és a megújuló energetikai beruházások támogatása.
Az egyik hír, hogy hamarosan markánsan kibővül Szerbia elektromos autó-töltő hálózata. Jelenleg csupán 148 elektromos járművet tartanak nyilván szerb rendszámmal és ehhez elég is a kb. 30 nyilvános töltőoszlop. A villanyautók számának az EU által is szorgalmazott, de ma már üzleti alapon is zajló bővülése viszont elkerülhetetlen, így érdemes mielőbb bővíteni a nyilvános töltőhálózatot; a tervek 130 új töltő telepítéséről szólnak. (Ez amúgy hamarosan üzletileg is érdekes lehetőség lesz befektetőknek: Szerbiában jelenleg, akárcsak nálunk, ingyenes a nyilvános töltők használata, de ez rövidesen megváltozik.) Szerbia energiatermelése jelenleg főként szénalapú; a CO2-emisszió csökkentése és a szénfüggés lazítása érdekében állítólag az új nyilvános töltők egy részét napelemek látják majd el energiával - kíváncsian várjuk a technikai részleteket ezekről a töltőpontokról.
A másik hír egy geotermikus energiával kapcsolatos beruházásról szól. Az első ütemben Bogatic község közintézményeinek fűtését állítják át geotermikus energiára, később pedig rácsatlakozhatnak a rendszerre a lakóházak, vállalkozások is. Az egymillió eurós beruházást igénylő átállással évente 100-150 ezer eurót spórol majd a település az üzemeltetési költségeken, emellett a helyi légszennyezés számottevő csökkenése is várható. A beruházás költségének negyedét a község fizeti, a fennmaradó részt hitelből fedezik, melyet a megtakarításból törlesztenek.