Új kórokat is hozhat a klímaváltozás

A globális felmelegedés olyan területekre is elvisz egyes betegségeket, ahol korábban alig fordultak elő - állapították meg amerikai kutatók.

A Föld melegedésével sok mikroba olyan területeken is képes megélni, ahol korábban elpusztult volna. Az Egyesült Államokban például a kullancs terjesztette Lyme-kór esetszáma az 1995-ös nagyjából 10 ezerről 2013-ra mintegy 30 ezerre emelkedett, a rovar élőhelye pedig egyre északabbra terjed Kanada irányába.

"Olyan helyeken, ahol az orvosok sose számítanának rá, például Kanadában, megjelentek a Lyme-kórt terjesztő kullancsok. A völgyláz, a tüdő gombás fertőzése ugyanígy terjed az Egyesült Államok délnyugati vidékén" - mondta Mischa Rosenbach, a philadelphiai Pennsylvaniai Egyetem kutatója egy interjúban.

A dengue-, a csikungunya- és a zikavírust eredetileg afrikai és ázsiai szúnyogok terjesztik, amelyek azonban mára megérkeztek Észak-Amerikába, mivel egyre északabbra találnak megfelelő körülményeket maguknak.

A korábban trópusinak nevezett kórok közül vannak, amelyek már elérték Texast és Floridát is - tette hozzá Rosenbach.

A rendszeres feljegyzések kezdete óta a 17 legforróbb évet az utóbbi 18 évben mérték, a melegedés főbb okai az ásványi tüzelőanyagok elégetése és az esőerdők kiirtása - írták a kutatók.

A klímaváltozás következménye a bőrrák kockázatának növekedése is: ahogy az ózonréteg pusztul, egyre több a bőrdaganat. Két Celsius-fokos melegedés évente 10 százalékkal növelheti az esetszámot a szerzők szerint. (MTI)

Uralkodj magadon!
Új kommentelési szabályok érvényesek 2019. december 2-től. Itt olvashatod el, hogy mik azok, és itt azt, hogy miért vezettük be őket.